Путин: Случувањата во Париз се монструозни

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство поради монструозните терористички напади во Париз и му упати зборови на солидарност на францускиот претседател Франсоа Оланд.

Случувањата во Париз се монструозни, Русија сочувствува со патењето на Франција, рече портпаролката на рускиот министер за надворешни работи, Марија Захарова.

-Читаме страшни вести од Париз. Бројот на мртвите во експлозиите расте. Земањето заложници во театарот е монструозно, напиша Захарова на својот профил на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Москва чека одобрение од Вашингтон за средбата меѓу Путин и Бајден

Ана Ололовска

Путин предупредува дека Русија е подготвена да возврати на заканите, доколку мора

А1он

Бајден најави разговори со Путин и Зеленски за смирување на тензиите меѓу двете земји

Ана Ололовска

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он

Leave a Comment

15 − 15 =