Путин: Сите засегнати страни се подготвени да го почитуваат на прекинот на оргнот во Сирија

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави  дека Русија добила информација дека сите страни од кои се очекува да учествуваат во запирањето на воените дејствија во Сирија, изразиле подгтовеност истото и да го направат, пренесува БТА.

Путин, на средбата со вработените во руската Федерална служба за безбедност, изјави дека мировниот процес во Сирија ќе биде тежок, но според него, тој нема алтернатива.

Рускиот претседател потврди дека воената операција во Сирија против Исламска држава и други терористички групи ќе продолжи по примирјето. Тој смета дека Русија навремено ја почнала антитероритичката операција во Сирија. 

Би можело да ве интересира

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Москва чека одобрение од Вашингтон за средбата меѓу Путин и Бајден

Ана Ололовска

Марк Мили: Руската воена активност во близина на Украина е причина за „голема загриженост“

Ана Ололовска

Средба Блинкен-Лавров во Стокхолм за затегнатата ситуација околу Украина

А1он

Лојд Остин: Евентуален одговор на САД на дејствијата на Русија по однос на Украина ќе биде усогласен со меѓународната заедница

Ана Ололовска

Лукашенко призна дека Крим е руски, Украина протестира

Ана Ололовска

Leave a Comment

3 × three =