Путин: Ширењето на НАТО кон Украина е преминување на црвената линија

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му соопштил на својот белоруски колега Александар Лукашенко дека проширувањето на НАТО кон Украина за Москва ќе значи дека е помината црвената линија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

-Претседателот Путин претходно кажа дека тоа е крајната црвена линија, рече Песков, пренесе Тасс.

Белорускиот претседател претходно посочи дека цел корпус странски војници се распоредени во Полска, на границата со Белорусија.

-Јасно е дека каде и да распоредите војници во Полска, тие нема да бидат насочени против Германија. Тоа се странски војници, пред се американски , објави белоруската новинска агенција Белта

Би можело да ве интересира

Членките на НАТО договорија фонд од милијарда долари за нови технологии

А1он

Украинската национална хероина фатена со лажен сертификат за вакцинација

А1он

Парли: НАТО ќе има корист од заедничката одбрана на ЕУ

А1он

Столтенберг за стравот на Ескобар за кредибилноста на црногорската Влада: НАТО има строги протоколи за споделување инфромации

Министрите за одбрана на НАТО ги усвоија целите на способности за С. Македонија

Ана Ололовска

Столтенберг: Ќе продолжиме да ги набљудуваме терористичките обиди во Авганистан

А1он