Путин се обидува да ја префрли вината за неуспесите тврди Институтот за војна

Од:

Институтот за проучување на војната го објави најновиот извештај, во кој се вели дека руската новинска агенција РБК на 3 октомври објави дека рускиот претседател Владимир Путин го заменил генерал-полковник Александар Журављов со генерал-полковник Роман Бердников како командант на Западниот воен округ, чии единици главно дејствуваат во североисточниот регион Харков.

dobivaj vesti na viber

Во извештајот се додава дека „Журавлев не е виден подолго време и дека Путин за две недели смени двајца команданти на единиците на Западниот воен округ“.

Поставувањето ново лице на Западниот воен округ може да биде обид на Путин да го пренасочи зголемениот гнев поради руските загуби во Харковската област, како и обид да се оттргнат критиките на генерал-полковник Александар Лапин, командант на Централниот воен округ, поради неодамнешните руски неуспеси околу Лиман.

Според ISW, Путин може да се обиде да ја префрли вината за какви било идни руски загуби во регионите Харков и Луганск на Бердников.

„Руските власти го ослободија од притвор директорот на нуклеарната централа Запорожје (ЗНПП) Ихор Мурашов и најверојатно продолжуваат да ја поткопуваат украинската контрола врз централата. Енергоатом објави дека руската војска го привела извршниот директор Ихор Мурашов на 30. септември и го ослободила на контролирана територија на Украина на 3. октомври по разговорите со генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија Рафаел Гроси. Руските власти веројатно нема да дозволат Мурашов да се врати на својата позиција“, пишува ISW.

Би можело да ве интересира

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он

Хрватски пратеник искина хартија со буквата „З“

А1он