Путин: Самитот беше успешен, противниците на Трамп во САД го попречуваат напредокот

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека неговиот прв самит со претседателот на САД Доналд Трамп бил успешен, но исто така, ги обвини противниците Трамп во САД за попречување на напредокот за прашањата за кои тој се сретна со шефот на Белата куќа.

Путин, обраќајќи им се на руски дипломати во Москва изјави дека односите меѓу САД и Русија, „на одредени начини се полоши отколку во текот на Студената војна”, но дека на средбата одржана во понеделникот, нему и на Трамп им било овозможено да одат по „патот на позитивни промени“.

– Ќе видиме како работите ќе се развиваат понатаму, рече Путин.

Тој изрази загриженост во врска со „силите“ во САД, кои не ги именуваше, но рече дека тие се обидуваат да спречат какво било подобрувања во односите, особено во однос на соработката во Сирија или контролата на вооружувањето.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Избори во Русија, ќе се гласа три дена во 11 временски зони

Катерина Павлова-Николовска

Париз откажа гала вечара во Вашингтон поради „избрзaниот“ договор меѓу САД и Австралија

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он

Путин со порака од изолација пред изборите: Граѓаните да ја покажат својата љубов кон татковината

А1он

Шекеринска од Вашингтон: Ќе побараме силна поддршка од САД за продолжување на нашиот европски пат

А1он