Путин: Руска воена база во Киргистан е фактор на стабилноста за цела Централна Азија

Од:

На денешната средба на киргистанскиот претседател Соронбај Женбеков со рускиот колега Владимир Путин во Бишкек потпишан е протокол за измени на Договорот за условите за користење на руска воена база во Киргистан.

Измените главно се однесуваат на одредени организациски прашања, но и за трошоците за изнајмување на територијата и објектите каде ќе биде дислоцирана базата.

– Руската воена база во Киргистан претставува важен фактор на безбедноста и стабилноста на цела Централна Азија, изјави Путин.

Руската база Кант во Киргистан отворена во 2003 година како авијациска компонента за потребите на Организацијата за колективна безбедност (ОДКБ).

Главната задача на базата е да пружи поддршка од воздух на целокупниот регион на Централна Азија, поради што се лоцирани авиони Су-25СМ и хеликоптери Ми-8МТВ.

Би можело да ве интересира

Путин за вакцинацијата против Ковид-19: Принципот на доброволност мора строго да се почитува

Горјан Грнчаровски

Путин и Трамп се слушнале по телефон, разговарале за контрола на вооружувањето и Иран

А1он

Путин нареди воени вежби низ цела Русија со 150.000 војници

А1он

Путин: Пандемијата предизвика длабока криза, но Русија има одговор

А1он

Трамп сака средба со Путин пред изборите во ноември, тврди „Тајмс“

А1он

Путин ќе може да остане на власт до 2036 година – стапија во сила новите уставни измени во Русија

А1он