Путин: Русија ќе стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе стационира авиони способни да носат тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.

Во изјавата што ја пренесе московската новинска агенција Тасс, рускиот претседател рече дека таму се преместени 10 авиони способни да носат оружје.

„Се договоривме со белорускиот претседател Александар Лукашенко дека ќе распоредиме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија без да го нарушиме режимот за неширење на оружјето“, рече тој.

Путин тврди дека тоа нема да ги прекрши договорите за неширење нуклеарно оружје, бидејќи САД веќе имаат такво оружје стационирано во Европа.

Би можело да ве интересира

Руски градоначалник: Седум исчезнати во Нова Каховка по уривањето на браната

Ана Ололовска

Украина: По уништувањето на браната, полињата во Херсон би можеле да станат пусти

Ана Ололовска

Зеленски: Добивме сериозна, моќна понуда на авиони Ф-16

Ана Ололовска

Американско разузнавање: Русија стои зад нападот на браната

Ана Ололовска

Југот на Украина исчезнува под вода, катастрофата се протега до Крим: Хаос се очекува во следните денови

САД: Русите ја разнесоа браната, имаме доказ