Путин: Русија и Донбас требаше порано да се обединат

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека сега е „очигледно дека обединувањето на Русија со Донбас“ требало да се случи порано.

„Што се однесува до 2014 година, се разбира, гледајќи наназад, сите сме паметни, но претпоставувавме дека е можно да се постигне договор, а Луганск, Доњецк, некако во рамките на договорот од Минск, би можеле повторно да се обединат со Украина. Искрено тргнавме кон тоа, но не го почувствувавме целосно расположението на луѓето, беше сосема невозможно да се разбере што се случува таму“, рече Путин.

„Сега веројатно стана очигледно дека ова обединување требаше да се случи порано. Можеби немаше да има толку многу цивилни жртви, немаше да има толку многу деца убиени во гранатирањето“, рече Путин.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Сменет министерот за одбрана на Украина

Катерина Павлова-Николовска

Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Киев: Русија регрутира жени од казнените колонии

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија