Путин предупредува дека Русија е подготвена да возврати на заканите, доколку мора

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе биде принудена да реагира доколку НАТО ги премине нејзините „црвени линии“ во однос на Украина.

dobivaj vesti na viber

Тој изјави дека Москва ќе го разгледа распоредувањето на одредени офанзивни ракетни капацитети на територијата на Украина.

На инвестицискиот форум во Москва, Путин рече дека се надева оти здравиот разум ќе надвладее на сите страни, но сака и НАТО да биде свесен за загриженоста на Русија во однос на сопствената безбедност и во однос на Украина, пренесува Ројтерс.

„Ако некои ударни системи се појават на територијата на Украина, времето на летот до Москва ќе биде 7-10 минути, а пет минути во случај на употреба на хиперсонично оружје. Само замислете го тоа“, рече Путин. „Што треба да правиме во такво сценарио? Тогаш ќе треба да направиме нешто слично во однос на оние кои ни се закануваат на тој начин. А ние можеме да го направиме тоа сега“, рече Путин.

Според него, Русија штотуку успешно тестирала хиперсонична ракета која ќе биде во употреба на почетокот на новата година и која има време на лет од 5 минути и брзина девет пати поголема од брзината на звукот.

„Создавањето такви закани (во Украина) е црвена линија за нас. Но, се надевам дека тоа нема да се случи. Се надевам дека чувството на здрав разум и одговорност ќе надвладее, како во нашите две земји, така и во светската заедница“, вели тој.

Рускиот претседател нагласи дека има оправдана загриженост во Русија поради, како што вели, фактот што во близина на нејзините граници се вршат големи вежби, вклучително и непланирани, како што неодамна беше случајот во Црното Море, кога стратешките бомбардери летаа на 20 километри од руската граница.

Би можело да ве интересира

Турција потпиша договор со Русија за набавка на вториот контингент С-400

Москва тврди дека експлозиите на Крим се саботажа

Горан Наумовски

Путин: САД се виновни за продолжувањето на конфликтот во Украина

А1он

Путин: Нашето оружје е години пред конкуренцијатa

А1он

Шојгу: Нема потреба да користиме нуклеарно оружје во Украина

Ана Ололовска

ОБСЕ го осуди прогонот на новинари во Русија

Ана Ололовска