Путин предлага измена на рускиот Устав

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин предложи денеска измена на рускиот Устав, со која би се овозможило зголемени овластувања на Парламентот и Владата, потег кој би можел да ја нагласи неговата намера да премине на ново место, а притоа да остане на чело на власта по истекот на неговиот актуелен мандат.

Во годишното обраќање до нацијата пред пратениците во федералниот Парламент, Путин предложи измена на Уставот за да им се овозможи на пратениците да именуваат премиер и членови на Владата. Тоа право моментно го има претседтелот на државата.

– Тоа ќе ја зголеми улогата на Парламентот и парламентарните партии, власта и независноста на премиерот и сите членови на владата, истакна Путин.

Тој нагласи и дека претседателот треба да има овластување да именува високи одбранбени и безбедносни претставници.

Путин додаде дека уставните измени мора да бидат усвоени на референдум.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Русите пукаа, а британскиот разурнувач намерно влезе во водите на Крим, вели новинар на Би-би-си, кој е на бродот

Жарко Настоски

Лондон демантира дека Русите пукале над британскиот брод, тој „мирно пловел низ украинските води“

Жарко Настоски

Британскиот воен аташе повикан во руското Министерство за одбрана

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русите отворија предупредувачки оган кон британски разурнувач во Црното Море

Ана Ололовска

Во Москва соборен температурниот рекорд од 1917 година

Ана Ололовска

И Србија и Британија демантираат дека потпишале документ за заштита од руско влијание

Жарко Настоски