Путин: Посебна почит им оддавам на оние кои херојски се борат во Донбас

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин ѝ се обрати на јавноста накратко на телевизија – ова е прво јавно обраќање од петокот.

Путин ја нарече инвазијата на Украина „специјална операција за давање помош на народните републики во Донбас“ и го пофали „херојството“ на руските сили кои се борат во Украина, пренесува АФП.

„Посебна почит им оддавам на оние кои херојски ја извршија својата воена должност овие денови за време на специјалната операција за пружање помош на Народна Република Донбас“, изјави Путин, цитиран од Интерфакс.

Би можело да ве интересира

Украинска армија: Нема да објавиме почеток на контраофанзивата

Ана Ололовска

Зеленски: Од почетокот на војната загинаа најмалку 500 деца

Ана Ололовска

Две ракети погодија воен аеродром во централна Украина

Ана Ололовска

Девет беспилотни летала лансирани на Крим

Ана Ололовска

Системите за противвоздушна одбрана вклучени во одбивањето воздушни напади во Киев

Ана Ололовска

Експлозија кај Днепар, има повредени, меѓу нив и деца

Ана Ололовска