Путин покани 19 земји на парадата на победата во Москва

Од:

Русија покани војници од 19 земји да учествуваат на парадата на победата на Црвениот плоштад во Москва, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Тој на прес-конференција истакна дека на парадите низ Русија, кои ќе се одржат на 24 јуни, ќе учествуваат 64 илјади луѓе, а само на манифестацијата на Црвениот плоштад ќе бидат 14.000 лица.

Шојгу додаде дека на парадата во Москва ќе бидат презентирани 225 единици оружје, воена и специјална опрема, а ќе учествуваат и 75 авиони.

– Посетителите ќе можат да видат над 20 нови модели на воена опрема, вклучувајќи ги и авионите СУ-57 и МиГ-31К, нагласи Шојгу.

На парадите на победата во девет руски градови херои и 19 градови во кои се распоредени штабови на воените окрузи и флоти ќе бидат прикажани вкупно 1.850 единици опрема, а ќе летаат 511 авиони.

Би можело да ве интересира

Уставните измени во Русија утре стапуваат во сила, Путин ќе може да остане претседател до 2036 година

А1он

Русија подготвена за извоз на лекот авифавир

Ана Ололовска

Русија: Не се занимаваме со „загриженоста“ на некои земји поради референдумот

Ана Ололовска

Брифинг во Конгрес за наводите дека Русија плаќа за убивање на американски војници во Авганистан

Ана Ололовска

Волстрит журнал: НАТО загрижен од зголемената активност на руските подморници во Атлантикот

Ана Ололовска

Рускиот буџет бележи загуба од 14,2 милијарди долари поради пандемијата

Ана Ололовска