Путин покани 19 земји на парадата на победата во Москва

Од:

Русија покани војници од 19 земји да учествуваат на парадата на победата на Црвениот плоштад во Москва, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Тој на прес-конференција истакна дека на парадите низ Русија, кои ќе се одржат на 24 јуни, ќе учествуваат 64 илјади луѓе, а само на манифестацијата на Црвениот плоштад ќе бидат 14.000 лица.

Шојгу додаде дека на парадата во Москва ќе бидат презентирани 225 единици оружје, воена и специјална опрема, а ќе учествуваат и 75 авиони.

– Посетителите ќе можат да видат над 20 нови модели на воена опрема, вклучувајќи ги и авионите СУ-57 и МиГ-31К, нагласи Шојгу.

На парадите на победата во девет руски градови херои и 19 градови во кои се распоредени штабови на воените окрузи и флоти ќе бидат прикажани вкупно 1.850 единици опрема, а ќе летаат 511 авиони.

Би можело да ве интересира

Русите открија новa опаснa варијанта на коронавирусот, можно е да е отпорна на вакцините

Жарко Настоски

Варшава ги обвини Русите за голем хакерски напад врз полската влада

Жарко Настоски

Коронавирусот нагло почна пак да се шири во Москва, градоначалникот се сомнева во нова мутација

Жарко Настоски

Кремљ го поздрави американскиот здрав разум за стратешкиот дијалог

Ана Ололовска

ЕУ го менува пристапот кон Русија, Брисел ќе „одговори, присили и разговара“

Жарко Настоски

Русите и Американците не се договараат зад наш грб, вели шефот на украинската дипломатија

Жарко Настоски