Путин поднесе предлог закон за функцијата заменик претседател на Советот за безбедност

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин поднесе денеска до државната Дума предлог закон за воспоставување на функцијата заменик претседател на Советот за безбедност на Руската Федерација.

На тоа место претходно беше именуван довчерашниот руски премиер Дмитриј Медведев.

Според предлог законот, заменик претседателот на рускиот Совет за безбедност го назначува и менува шефот на државата, кој ги одредува и неговите овластувања.

Путин денеска, исто така, потпиша декрет за вклучување на новиот премиер Михаил Мишустин во рускиот Совет за безбедност.

Би можело да ве интересира

Како е можно во Русија да нема ниту еден сериозен случај на коронавирус

Часин: Против Русија војувавме 16 пати, ако треба ќе војуваме уште еднаш

А1он

Путин и Ердоган: Потребни се нови мерки во Сирија

Ана Ололовска

Столтенберг бара итно Сирија и Русија да запарат со нападите во Идлиб

Ана Ололовска

Русија забрани влез на државјани на Иран во земјата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија испраќа воени бродови крај Сирија

Ана Ололовска