Путин планира да ја прими вакцината против Ковид-19

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин планира да се вакцинира со новата руска вакцина против коронавирус „Спутник V“, изјави денеска неговиот портпарол Дмитриј Песков.

Тој планирал вакцинирањето да го направи пред да замине во официјална посета на Јужна Кореја, каде треба да се сретне со лидерот Мун Џае-ин, додаде Песков, пренесен од Тасс.

-Путин вчера доби покана од неговиот јужнокорејски колега и потврди дека дефинитивно ќе ја прифати поканата, кога и ќе се вакцинира, рече Песков, но Кремљ не открива кога ќе дојде до официјалната посета.

Јужнокорејската агенција Јонхап вчера јави дека двајцата лидери во телефонски разговарале и се согласиле Путин да ја посети оваа азиска земја по стабилизирањето на состојбата со коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Во Полска рекорден број заразени, здравствениот систем пред колапс

Ана Ололовска

Во Словенија рекорден број заразени од коронавирус – 1.503 за еден ден

Ана Ололовска

Чешкиот министер за внатрешни работи позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

1.336 новозаразени во Бугарија од Ковид-19 во последното деноноќие

А1он

Украина со рекорден број починати од коронавирус – 141 за еден ден

Ана Ололовска

Италијански региони воведуваат полициски час

Ана Ололовска