Путин: Откажувањето на Финска од неутралноста би било грешка

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин, во денешниот телефонски разговор со финскиот колега Саули Нинисто, истакна дека би било грешка ако Хелсинки се откаже од неутралниот статус и се придружи на НАТО, соопшти Кремљ.

dobivaj vesti na viber

Финска не се соочува со безбедносни закани и потенцијалната промена во нејзината надворешнополитичка позиција може негативно да влијае на билатералните односи помеѓу двете земји, истакна Путин.

Тој го информирал Нинисто дека преговорите со Киев практично се стопирани и оти украинската страна не е заинтересирана за сериозен и конструктивен дијалог.

Телефонскиот разговор беше реализиран на барање на Нинисто.

– Разговорот беше директен и отворен и беше воден без отежнување, посочи Нинисто.

Тој во телефонскиот разговор со Путин истакна дека по руската инвазија драстично се променило безбедносното опкружување на Финска поради што земјата одлучила во следните денови да побара членство во Алијансата.

По најавата на Хелсинки дека планира да аплицира за членство во НАТО, Финска беше исклучена од руската електрична мрежа, а Русија спроведе воени вежби во Калининград, својата енклава на Балтичкото Море.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Борел: Силна поддршка за влез на Шведска и Финска во НАТО

Финскиот парламент се изјасни за влез во НАТО

ВО ЖИВО: Голем пораз за Украина, не се знае колку војници останале во Азовстал

Ана Ололовска

Кремљ: Бранителите на Мариупол ќе бидат третирани во согласност со „меѓународните закони“

Ана Ололовска

Подољак: Бранителите на Мариупол „го сменија текот на војната“

Ана Ололовска

Објавени нови слики од Буча

Ана Ололовска