Путин: Некои од земјите на Г-20 ја финансираат Исламска држава

Од:

Претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека Русија поседува докази кои укажуваат како 40 држави ја финансираат Исламска држава, а дел од нив се и членки на групата Г-20.

Путин на самитот на Г-20 кој се одржува во Турција наведе дека постојат докази за финасирањето и дека итно треба да се прекине со трговијата со нафта од што Исламска држава добива огромни приходи.

-Им покажав на моите колеги фотографии од сателити и од руските авиони од кои се гледа колкаво е количеството на илегална трговија со нафта, рече Путин.

Тој истакна дека моментално не е време да се зборува “која земја колку придонела во борбата против Исламска држава“ туку со заеднички сили да се реши проблемот со терористите.
-Потребна е поддршка од САД, европските држави, Саудиска Арабија, Турција и Иран, рече Путин.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Москва чека одобрение од Вашингтон за средбата меѓу Путин и Бајден

Ана Ололовска

Путин предупредува дека Русија е подготвена да возврати на заканите, доколку мора

А1он

Бајден најави разговори со Путин и Зеленски за смирување на тензиите меѓу двете земји

Ана Ололовска

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Раиси и Путин разговараа за соработката меѓу Иран и Русија

А1он

Leave a Comment

7 − 7 =