Путин наложи следната недела да почне масовна вакцинација против Ковид-19 во Русија

Од:

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска наложи масовна вакцинација на населението против Ковид-19, истакнувајќи оти руската вакцина е „најдобра“ во светот.

– Ве молам од следната недела да почнете масовна вакцинација на целокупното население и да направите соодветен распоред на работа, како што правиме и со другите болести, на пример со грипот, посочи Путин.

Тој истакна дека „руската вакцина е најдобра во светот“.

Путин посочи и дека е надминат обемот на производство на вакцината Спутник V и оти треба да се премине на масовна вакцинација.

Би можело да ве интересира

ГАВИ: Појавата на сојот омикрон е показател на неправедната распределба на вакцините во светот

Ана Ололовска

Истражување: Кога Кина би ги следела западните пристапи, ќе ја распламти епидемијата

Ана Ололовска

Светска медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид-19 ќе треба да се дава секоја година

Ана Ололовска

Град во Сицилија има 104 отсто вакцинирани

Ана Ололовска

Омикрон варијантата предизвикува блага клиничка слика, вели претседателката на медицинското здружение во Јужна Африка

Ана Ололовска

Пекинг и Москва заеднички го осудија американскиот самит на кој не се поканети

Ана Ололовска