Путин му се извини на Израел за скандалозната изјава на Лавров за Хитлер и Евреите

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин му се извини на израелскиот премиер Нафтали Бенет за неодамнешната скандалозна изјава на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

dobivaj vesti na viber

Рускиот министер за надворешни работи во интервју за италијанска телевизија во неделата изјави дека нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер има еврејски корени, додавајќи дека „најжестоките антисемитисти обично се Евреи“.

Следуваше бесна реакција на Израел. Шефот на израелската дипломатија изјавата на Лавров ја нарече „непростлива и скандалозна“, а на разговор беше поканет и рускиот амбасадор во Израел. Израел притоа побара извинување од Русија.

Според израелскиот новинар Барак Равид, повикувајќи се на соопштение од кабинетот на израелскиот премиер, Владимир Путин денеска му се извини на израелскиот премиер Нафтали Бенет за изјавите на Сергеј Лавров.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Убиен 25-годишен Палестинец при конфликт во Џенин

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Израелскиот парламент ќе се распушти, Лапид треба да ја преземе премиерската функција

Ана Ололовска

Путин сака да ги подобри односите со талибанците во Авганистан

Ана Ололовска

Џонсон: Путин да беше жена, немаше да ја нападне Украина

Ана Ололовска

Путин пристигна во Таџикистан, првата станица на патувањето во Централна Азија

А1он