ВИДЕО: Путин му подари сладолед на Си Џинпинг за роденден

Рускиот претседател Владимир Путин му посака на својот кинески колега Си Џинпинг среќен роденден и притоа му подари сладолед, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Претседателот Путин ја пофали укогата на Си Џинпинг во билатералните односи и укажа на неговата неодамнешна посета на Русија, истакна Песков.

Си му заблагодари на Путин, со кој се наоѓа на економскиот форум во таџикистанскиот главен град Душанбе, порачувајќи му дека е многу популарен во Кина.

Пред неколку години кинески бизнисмени кои учествувале на истиот форум му кажале на Путин дека Кинезите многу го сакаат рускиот сладолед.

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска го прославува својот 66-ти роденден.

Би можело да ве интересира

Иран ја извести Русија кога ќе биде ослободен екипажот на запленетиот танкер

Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада

Рoскосмос: Хуманоиден робот ФЕДОР заминува во вселената

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Над 10.000 луѓе во Москва бараат одржување чесни избори

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика за гас во Кина