Путин: Ќе ја забрзаме интеграцијата на Русија со Белорусија поради притисокот од Запад

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека политичкиот притисок од Западот ја забрзува интеграцијата на Белорусија со Русија.

dobivaj vesti na viber

„Невидениот политички и социјален притисок од таканаречениот колективен Запад не принудува да го забрзаме процесот на обединување, заедно да ја минимизираме штетата од незаконските санкции, полесно да го совладаме производството на потребните производи, да развиеме нови надлежности, да ја прошириме соработката. со пријателските земји“, рече Путин.

Во 1997 година, Русија и Белорусија го потпишаа Договорот за Унијата, кој требаше да врати некои од блиските врски прекинати со распадот на Советскиот Сојуз.

Ентузијазмот на белорускиот претседател Александар Лукашенко за поблиска политичка интеграција се зголеми и ослабна, како и економската зависност на Белорусија од Москва.

Сепак, Лукашенко се приближи до Русија кон крајот на 2020 година, откако Путин му обезбеди политичка и финансиска поддршка за да ги смири антивладините протести предизвикани од претседателските избори за кои опозицијата и меѓународните набљудувачи тврдат дека биле наместени.

Би можело да ве интересира

Чешка како претседавач со ЕУ ќе предложи укинување на визите за Русите на ниво на Унијата

Ана Ололовска

Куќен притвор за руската новинарка која се противи на инвазијата во Украина

Русија и Турција постигнаа договор за плаќање на гасот во рубљи

Уцената на Калуш Оркестра за „чистка“ на сцената од Руси не успеа, нема да настапат на фестивалот

ВИДЕО: Пожар избувна во воена база во близина на Москва, објавена е снимка

Ана Ололовска

Експлозии во Белорусија

Ана Ололовска