ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Украина за терористичка активност и тврди дека Киев го избрал патот на заплашување на руските граѓани. Тој рече дека нападот со беспилотни летала врз Москва бил насочен кон „цивилни цели“ и дека воздушната одбрана на главниот град ќе биде зајакната.

Путин, кој нареди целосна инвазија на Украина минатиот февруари, исто така се закани со одмазда, велејќи дека народот на Украина треба да разбере дека раководството на нивната земја ја принудува Русија да одговори. Тој рече дека Русија не ја започна војната, повторно обвинувајќи го проширувањето на НАТО.

Тој изјави дека конкуренцијата меѓу Руската Федерација и Украина по распадот на Советскиот Сојуз е неизбежна, но се претпоставува дека ќе оди по цивилизиран пат. Но, тој тврди дека Украина тогаш била контролирана од луѓе кои тргнале да создаваат антируски чувства на предлог на Западот и дека Русија била измамена кога и било ветено дека нема да има проширување на НАТО на исток.

Во соопштението на руското Министерство за надворешни работи се наведува дека го задржува правото да преземе најстроги мерки. „Уверувањата на официјални претставници на НАТО дека режимот во Киев нема да изврши удари длабоко на руска територија се покажаа како целосно лицемерни“, се вели во соопштението.

„Русија го задржува правото да преземе најстроги можни мерки како одговор на терористичките напади на режимот во Киев“, се додава.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони