Путин изрази жалење за милионите невини жртви – Евреи, убиени и мачени за време на холокаустот

Од:

Претседателот на Русија, Владимир Путин по повод Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на холокаустот, ги обвини „неонацистите во Украина“ дека извршуваат злосторства против цивилите.

– Заборавањето на лекциите од историјата води до повторување на страшни трагедии. Доказ се злосторствата против цивилите, етничкото чистење и казнените акции организирани од неонацистите во Украина, истакна Путин.

Тој додаде дека тоа е „зло“ против кое руските војници „храбро се борат“.

За да ја оправда руската инвазија Путин во неколку наврати го осуди „геноцидот“ извршен врз рускојазичното население во источна Украина, а режимот на Володимир Зеленски го нарече „неонацистички“.

– Секој обид да се преиспита придонесот на нашата земја во Големата победа (во Втората светска војна) всушност се навраќа на оправдување на злосторствата на неонацизмот, го отвора патот за повторното раѓање на нејзината убиствена идеологија, посочи Путин.

Тој, исто така, изрази жалење за „милиони невини жртви – Евреи, претставници на други националности, кои беа убиени, мачени, умрени од глад и болести“ за време на холокаустот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Америка и испраќа на Украина нов пакет помош во оружје и опрема, вреден 350 милиони долари

Македонските „Сухои“ донирани на Украина, ама корист само за резервни делови

Горан Наумовски

Путин: Русија се залага за стратешко партнерство со африканските земји

Членките на ЕУ планираат да достават еден милион артилериски гранати во Украина

Путин го поздрави кинескиот план за Украина

Украина очекува Кина да го искористи своето влијание врз Русија за да стави крај на војната