Путин и Макрон телефонски разговарале за Нагорно-Карабах

Од:

Претседателите на Русија и Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон, денеска телефонски разговараа за ситуацијата во Нагорно- Карабах, соопшти Кремљ.

Британските медиуми пренесуваат дека двајцата лидери се согласиле дека ситуацијата во регионот генерално се стабилизирала и дека е време да се решат и хуманитарните прашања.

Путин и Макорн, меѓудругото, истакнале дека треба да се реши и враќањето на бегалците и зачувувањето на христијанските цркви и манастири.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Ерменија хоспитализиран во Лондон поради Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Путин го пречека Божиќ на полноќна литургија во Новгород

Жарко Настоски

Песков: Путин ќе се вакцинира кога што лично ќе одлучи

Жарко Настоски

Путин ја прогласи 2021 за година на науката и технологиите во Русија

Жарко Настоски

Апсења на протестите во Ереван, 77 демонстранти завршија во притвор

Жарко Настоски

Азербејџан ќе почне да ја повлекува војската од Нагорно Карабах

Жарко Настоски