Путин и Ердоган разговараа за израелско-палестинскиот конфликт

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин телефонски разговарале за конфликтот меќу Израел и палестинските сили, но и за испораката на вакцината Спутник В, објавија турските медиуми.

Ердоган истакнал дека Турција остро се спротивставува на израелските напади врз Ерусалим, Појасот Газа, џамијата Ал-Акса и Палестинците, а меѓународната заедница мора да го запре Израел и строго да го предупреди.

Турскиот претседател додал дека е од витално значење интервенцијата на Советот за безбедност на ОН пред тензиите да ескалираат, а Советот мора да даде јасна и одлучна изјава во однос на Израел.

Велејќи дека распоредувањето меѓународни мировни сили за заштита на Палестинците е прашање кое треба да се разгледа, Ердоган изрази верување оти Турција и Русија ќе покажат блиска соработка во ОН во врска со тоа.

Кремљ соопшти дека за време на разговорот претседателите ја потенцирале принципиелната позиција на Русија и Турција за поддршка на решението на двете држави за палестинско-израелскиот конфликт врз основа на општо прифатените меѓународни правни норми, како и посебната улога на „четворката“ на меѓународни медијатори (Русија, ЕУ, ОН, САД) за олеснување на преговарачкиот процес.

Би можело да ве интересира

Палестина не ја сака израелската донација вакцини против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Повторно камења и гумени куршуми во Ерусалим, десетици Палестинци повредени и уапсени

Жарко Настоски

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Израел по ерата на Бенјамин Нетанјаху

Ана Ололовска

Пендаровски разговараше со Ердоган во Анталија, двајцата заклучија дека односите со Турција ни се пријателски и цврсти

Жарко Настоски

Кремљ го поздрави американскиот здрав разум за стратешкиот дијалог

Ана Ололовска