Путин и Ердоган ќе се сретнат следниот месец во Сочи

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин на 5 август ќе има средба со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган во црноморското одморалиште Сочи, соопшти портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

dobivaj vesti na viber

Двајцата лидери ќе разговараат за регионалните проблеми и билатералните односи, пренесе агенцијата.

Ердоган одигра клучна улога во посредувањето во договорот потпишан од Русија и Украина во Истанбул минатата недела, со кој се дозволува извозот на украинското жито да продолжи преку Црното Море. Ова е втора средба меѓу двајцата лидери во рок од еден месец.

Путин и Ердоган последен пат разговараа на самитот во иранскиот главен град Техеран на 19 јули. Тогаш главна тема беше ситуацијата во Сирија, каде Анкара и Москва имаат различни позиции по прашањето за војната.

На средбата во Сочи, освен Сирија, на дневен ред треба да биде и Украина.

Би можело да ве интересира

Путин го слави седумдесеттиот роденден, Лукашенко му посака одлично здравје и долг живот

А1он

Бајден: Путин не се шегува за употребата на нуклеарно оружје во Украина

Ана Ололовска

Гардијан: Бајден не ја исклучува можноста за средба со Путин на самиот Г-20 на Бали

Ана Ололовска

Зеленски: Путин знае дека нема да остане жив по руски нуклеарен напад

А1он

(ВИДЕО) Обожавател на Путин се расплака во емисија: „Русите кои не сакаат да војуваат се ѓубре“

А1он

Австрискиот претседател: Му дозволив на Путин да ме измами, прашање е кој ќе биде негова следна жртва

А1он