Путин и Бајден во вторник на видео-состанок за Украина

Од:

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе имаат видео состаник во вторник соопшти Кремљ.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за руската новинска агенција Интерфакс изјави дека Путин и Бајден ќе разговараат преку видео повик.

Како што пренесува „Ројтерс“, Бајден и Путин ќе разговараат за ситуацијата во Украина, како и за билатералните односи и спроведувањето на договорите постигнати за време на средбата на двајцата лидери во Женева во јуни оваа година.

Би можело да ве интересира

Макрон ќе оствари телефонски разговор со Путин поради ситуацијата во Украина

Ана Ололовска

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

А1он

Бајден ќе го прими Шолц во Белата куќа на 7 февруари

А1он

Бајден се заканува со санкции лично против Путин ако Русија ја нападне Украина

Катерина Павлова-Николовска

Псаки: Бајден нема намера унилатерално да испрати војска во Украина

А1он

ВИДЕО: Бајден го пцуе новинарот на Фокс Њуз

Ана Ололовска