Путин го поздрави кинескиот план за Украина

Од:

Владимир Путин го поздрави планот на Кина за решавање на „акутната криза“ во Украина. Тој го кажа ова на почетокот на разговорот со Си Џинпинг во Кремљ.

Рускиот претседател му рекол на својот кинески колега дека ги разгледал неговите предлози за резолуција и дека на нив гледа со почит.

Говорејќи на неформалниот состанок на почетокот на државната посета на Кси, Путин исто така рече дека Русија е „малку завидлива“ за брзиот развој на Кина во последните децении.

„Во текот на последните неколку години, Кина направи скок напред во својот развој. Во целиот свет, ова предизвикува интерес и ние сме љубоморни“, рече тој.

Кинескиот лидер одговори велејќи дека е убеден дека Путин ќе ужива јавна поддршка во Русија пред претседателските избори следната година.

„Благодарение на вашето силно лидерство, Русија постигна значителен напредок во постигнувањето на просперитетот на земјата во последните години“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

(ВИДЕО) Нов напад на рускиот град Белгород, дрон падна на улица

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Руски пратеник: Ајде да ја уништиме Британија, тогаш ќе разговараат со нас

Катерина Павлова-Николовска

Москва: Спречен е обид на Киев да изврши терористички напад врз цивилно население, убиени се 30 терористи

Горан Наумовски

По денешните напади во Украинка се огласија легијата „Слобода на Русија“ и рускиот Волонтерски корпус

Горан Наумовски

Политичар на руска телевизија повика на соборување на Путин и подобрување на односите со ЕУ

Горан Наумовски