Путин го потпиша законот за странски агенти

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша денеска контроверзниот закон со кој се овозможува прогласување на новинари и корисници на интернет за „странски агенти“, а кој е критикуван од невладини организации за заштита на човековите права.

Законот кон крајот на минатиот месец е усвоен во Парламентот и веднаш стапува во сила.

Министерството за правда од сега ќе може да ги означи како „странски агенти“ поединците кои работат за медиуми, што се класификувани како „странски агенти“.

Девет невладини организации, меѓу кои се Амнести интернешнал и Репортери без граници, изразиле загриженост дека на мета на законот би можеле да се најдат не само новинари, туку и секој блогер или интернет корисник, кој има финансиска корист од наведените медиуми.

Во новиот закон невладините организации гледаат дополнителна опасност од цензура и закана за слободата на истражување.

– Тоа ќе стане моќно орудие за гушење на опозициските гласови, сметаат невладините организации.

Рускиот закон од 2012 година им овозможува на властите да ги означат како „странски агенти“ оние здруженија кои добиваат пари од странство и имаат „политичка активност“. Во 2017 година тоа е проширено и на медиумите кои работат во Русија.

Би можело да ве интересира

Лондон демантира дека Русите пукале над британскиот брод, тој „мирно пловел низ украинските води“

Жарко Настоски

Британскиот воен аташе повикан во руското Министерство за одбрана

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русите отворија предупредувачки оган кон британски разурнувач во Црното Море

Ана Ололовска

Во Москва соборен температурниот рекорд од 1917 година

Ана Ололовска

И Србија и Британија демантираат дека потпишале документ за заштита од руско влијание

Жарко Настоски

Песков: Ситуацијата во Русија со Ковид-19 е тешка

Ана Ололовска