Путин: Го очекувам Трамп во Москва за Денот на победата

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека очекува неговиот американски колега Доналд Трамп да дојде во Русија на одбележувањето на Денот на победата, на 9 мај следната година.

-Москва е подготвена за разговори со САД, рече синоќа Путин пред новинарите на самитот на БРИКС во Бразил, додавајќи дека во моментов нема планови за средба со Трамп.

Путин изјави дека не планира да се сретне ни со украинскиот претседател Володомир Зеленски пред меѓународниот самит за Украина.

Тој кажа дека има уште многу работа на североистокот од Сирија, посебно во регионот Идлиб, што го држат бунтовниците.

-Русија се надева дека Женевскиот мировен процес за Сирија ќе биде успешен, оцени рускиот претседател.

Би можело да ве интересира

Путин ќе може да остане на власт до 2036 година – стапија во сила новите уставни измени во Русија

А1он

Во Русија од почетокот на пандемијата од Ковид-19 починале над 10.000 лица

А1он

Честитки од косовските лидери за Денот на независноста на САД

А1он

Првичните тестови се успешни, Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19

А1он

Уставните измени во Русија утре стапуваат во сила, Путин ќе може да остане претседател до 2036 година

А1он

Русија подготвена за извоз на лекот авифавир

Ана Ололовска