Путин го објави условот за мировни преговори

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Украина најверојатно ќе започне мировни преговори само кога ќе и снема ресурси и ќе го искористи секој потенцијален прекин на непријателствата за повторно да се вооружи со помош на Западот. Војната предизвика хаос во делови од источна и јужна Украина, убивајќи или ранувајќи стотици илјади луѓе и предизвикувајќи најголем прекин во односите на Русија со Западот од Кубанската ракетна криза во 1962 година.

Путин, говорејќи на економски форум во рускиот пристанишен град Владивосток во Пацификот, рече дека контраофанзивата на Украина против руските сили досега била неуспешна и дека украинската армија претрпела големи загуби.

„Имам впечаток дека тие сакаат да гризат колку што можат, а потоа, кога нивните ресурси се блиску до нула, да постигнат прекин на непријателствата и да започнат преговори за да ги вратат своите ресурси и да ја вратат борбената способност“, рече Путин.

Путин додаде дека многу потенцијални посредници го прашале дали Русија е подготвена да престане да се бори, но тој рече дека Русија тешко може да престане да се бори кога ќе се соочи со украинска контраофанзива.

За да има какви било шанси за разговори, рече Путин, Украина прво ќе треба да ја укине својата самонаметната законска забрана за мировни преговори и да објасни што сака.

„Тогаш ќе видиме“, рече Путин.

Русија контролира околу 18 отсто од територијата на Украина, вклучувајќи го и Крим, кој го анектираше во 2014 година, и делови од источна и јужна Украина кои ја презедоа контролата во 2022 година. Украина неколку месеци се обидуваше да врати дел од таа територија и повторно зазеде дел од села, но допрва треба да постигне значителни територијални придобивки, пробив против силно утврдените руски линии на кои беа поставени илјадници мини.

Украина вели дека нема да запре додека последниот руски војник не биде исфрлен од нејзината земја. Западот вели дека сака да и помогне на Украина да ја победи Русија – цел што властите во Кремљ велат дека е нереален сон.

Путин рече дека одлуката на Западот да ја снабдува Украина со касетни бомби и муниција со осиромашен ураниум е злосторство, но иако таквите залихи може да ја продолжат војната, тие нема да го променат нејзиниот конечен исход.

Тој, исто така, ја критикуваше одлуката на Западот за снабдување на Украина со Ф-16. На прашањето дали Русија треба да воведе нова задолжителна мобилизација, Путин рече дека секој ден од 1.000 до 1.500 Руси потпишуваат договори за доброволна воена служба.

Во текот на изминатите шест или седум месеци, 270.000 луѓе потпишале такви договори, рече Путин – нешто пониска од бројката од 280.000 што поранешниот претседател Дмитриј Медведев ја соопшти претходно овој месец.

Би можело да ве интересира

Руската Дума усвои закон за проширување на овластувањата на рускиот претседател

(ВИДЕО) Руски воени „ловци“ го чуваа авионот на Путин до Абу Даби

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Катерина Ѓуровски

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски