Путин го чека Зеленски на разговори во Москва

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази подготвеност да разговара со украинскиот колега Володимир Зеленски во Москва, но само за билатералните односи, а не и за судирите во источниот дел на Украина.

– Ако станува збор за билатералните односи, тогаш секако сме подготвени во кој било момент да му посакаме добредојде на украинскиот претседател во Москва, истакна Путин, додавајќи доколку Зеленски сака да разговара за судирите во источниот дел на Украина треба пред се да им се обрати на проруските бунтовници, а не на него.

Зеленски денеска му предложи состанок на Путин во зоната на судири меѓу украинските безбедносни сили и проруските бунтовници.

Тензиите меѓу Русија и Украина се зголемени во изминатите недели поради зајакнатото присуство на руски војници на границата со Украина и на полуостровот Крим.

Руската армија денеска соопшти дека од утре почнува со повлекување на своите сили на границата со Украина. Киев го поздрави потегот на официјална Москва.

Би можело да ве интересира

Захарова: Очекуваме воена провокација во пресрет на Олимпијадата во Кина

Ана Ололовска

Вашингтон не планира организирана евакуација на Американци од Украина

Ана Ололовска

Киев ја обвини Германија дека го охрабрува Путин

Ана Ололовска

Рускиот министер за одбрана е подготвен да се сретне со својот британски колега за Украина

Ана Ололовска

Стејт департмент: Бидете свесни, Русија планира воена акција против Украина

Ана Ололовска

Русија ја надмина бројката од 11 милиони ковид случаи

Ана Ололовска