Путин: Етничкиот Евреин ја прикрива глорификацијата на нацизмот во Украина

Од:

Путин зборуваше за Зеленски на руската државна телевизија.

„Западните сили поставија личност на чело на модерна Украина – етнички Евреин, со еврејски корени, со еврејско потекло“, рече тој.

Путин рече дека тие „прикриваат античовечка суштина“ што тој ја нарече „основа на модерната украинска држава“.

„И тоа ја прави целата ситуација крајно одвратна, бидејќи етнички Евреин ја прикрива глорификацијата на нацизмот и ги прикрива оние кои некогаш го водеа холокаустот во Украина“, рече тој.

Зеленски еднаш рече дека некои од браќата на неговиот дедо биле убиени во Холокаустот и постојано ги негираше обвинувањата дека ги поддржува неонацистите во Украина.

Би можело да ве интересира

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

Путин најави дека ќе се кандидира за нов претседателски мандат

Претседателски избори во Русија во март, ќе гласаат и жителите на анектирани украински региони

Катерина Ѓуровски