Путин: Еднополарната хегемонија се урива, се создава поправеден свет

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека конфликтите во поранешниот СССР, вклучително и сегашниот меѓу Русија и Украина, се резултат на распадот на Советскиот Сојуз и го обвини Западот за сеење раздор.

dobivaj vesti na viber

„Знаеме дека Западот создава сценарија за поттикнување нови конфликти на територијата на ЗНД. Но, веќе имаме доволно од нив“, рече Путин на состанокот со претставници на безбедносните служби на земјите-членки на Комонвелтот на независни држави ( ЗНД), која ги собира повеќето држави создадени од распадот на СССР.

„Погледнете само што се случува сега меѓу Русија и Украина, што се случува на границите на некои земји од ЗНД. Сето ова, се разбира, е резултат на распадот на Советскиот Сојуз“, продолжи рускиот претседател. Тој, исто така, тврди дека поправеден светски поредок се формира низ тежок процес.

„Еднополарната хегемонија незапирливо пропаѓа, тоа е објективна реалност што Западот категорично одбива да ја прифати. И гледаме се што произлегува од тоа“, рече тој.

„Прилепувајќи се за минатото и обидувајќи се да спроведе политика на диктат во сите области, од меѓународните односи до економијата, вклучително и културата и спортот, овој познат колективен Запад создава нови проблеми и нови кризи“, посочи Путин.

На азискиот регионален самит на 16 септември, Путин веќе се позиционираше како противтежа на западниот поредок, поздравувајќи ја растечката улога на новите центри на моќ. Претходно Путин го нарече распадот на СССР најголемата геополитичка катастрофа на 20 век.

Би можело да ве интересира

НАТО: Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија

Горан Наумовски

Медведев го предупреди НАТО: Не испраќајте системи Патриот во Украина

Г7 се согласи да ги координира истрагите за воените злосторства во Украина

Горан Наумовски

Столтенберг: НАТО испраќа во Украина дополнителна помош во гориво и агрегати

Украинска криза: Путин ја губи војната, Русија нема оружје, уверени се во НАТО

Зеленска пред британските пратеници: Не ни треба само победа, ни треба и правда