Путин е подготвен да се сретне со Трамп за време на Арктичкиот самит во Финска

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека е подготвен да се сретне со американскиот колега Доналд Трамп на маргините на Арктичкиот самит во Финска.

Путин тоа го изјави одговарајќи на сугестијата на финскиот претседател Саули Нинисто, кој нагласи дека во Хелсинки би биле среќни доколку би можеле да им бидат добри домаќини на рускиот и на американскиот лидер.

Нинисто истакна дека овој состанок би можел да го организира штом неговата земја го преземе двегодишното претседавање со Арктичкиот совет во мај оваа година.

Би можело да ве интересира

Трамп: Ќе ја завршам војната во Украина за 24 часа

Трамп: Ако победам на претседателските избори Америка повторно ќе биде слободна земја

Горан Наумовски

Ганг: Односите меѓу Кина и Русија се фактор кој ќе донесе глобален мир и стабилност

Горан Наумовски

Путин: Не создаваме воен сојуз со Кина

Данилов: Кремљ ја зеде Белорусија како нуклеарен заложник

(ВИДЕО) Грабнал девојче кое го намамил преку социјалните мрежи, а потоа го силувал

Горан Наумовски