Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин му ја честиташе на својот сириски колега Башар ал Асад 75-годишнината од дипломатските односи меѓу двете земји.

– Москва ќе продолжи да му помага на Дамаск во заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, истакна Путин.

Тој нагласи дека Русија и Сирија денес се сојузници во борба против меѓународниот тероризам и екстремизам, изразувајќи верување дека со заеднички напори ќе ги поразат терористичките сили на сириска територија.

– Сакам да потврдам дека Русија ќе продолжи да ги поддржува сириската Влада и народ во нивните настојувања да го заштитат суверенитетот и територијалниот интегритет на државата, да гарантираат безбедност и повоено обновување, потенцира рускиот претседател.

Путин додаде дека унапредувањето на руско-сириските врски е заеднички интерес и тој ќе помогне за обезбедување регионален и глобален мир и стабилност.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Нови дронови на НАТО ќе можат да ја надгледуваат Русија

Најмалку 12 загинати при руски воздушни напади во Сирија

Ана Ололовска

Во пожар во Сибир загинаа 11 луѓе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нападната руска база во Сирија, одбиен напад со дронови

Предраг Петровиќ

Путин предложи разрешување на јавниот обвинител и именува нов

Ана Ололовска

Руската опозиција најави протест за 29 февруари по предлогот на претседателот Путин за уставни измени

Ана Ололовска