Путин: Ако Русија ги напушти Советот на Европа или ОБСЕ, би можеле да следат и други земји

Од:

Повлекувањето на Русија од Советот на Европа или од ОБСЕ може да доведе до прекин на учеството на други земји во овие организации, оцени денеска рускиот претседател Владимир Путин на пленарната седница на Меѓународниот дебатен клуб „Валдај“.

– Ве уверувам дека ако Русија се повлече од една од овие организации (Советот на Европа или ОБСЕ), тогаш ќе видиме што ќе се случи со тие организации во однос на учеството и на други земји, истакна Путин.

Би можело да ве интересира

Русија подготвува офанзива на Украина со околу 175.000 војници предупредуваат американски разузнавачи

Катерина Павлова-Николовска

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Европските дипломати разочарани од иранските измени на текстот на договорот

А1он

Марк Мили: Руската воена активност во близина на Украина е причина за „голема загриженост“

Ана Ололовска

САД и ЕУ загрижени поради „проблематичните и еднострани акции“ на Кина

Ана Ололовска