Путин: 2016. беше тешка, но ветувачка

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска во новогодишната порака до граѓаните на Русија дека 2016 година била тешка, но ветувачка и ги повика Русите да веруваат во земјата и да останат единствени.

– Изминатата година беше тешка, но тие тешкотии ни овозможија да се обединиме, рече Путин во пораката, која вообичаено се објавува на полноќ, но нејзината содржина е веќе позната на Далечниот Исток.

Важно е да веруваме во себе, во нашите способности, во нашата земја. Работевме успешно и постигнавме многу, посочи тој, поздравувајќи ги особено, оние кои се далеку од дома, како руските војници во Сирија.

– Имаме огромна земја, уникатна и прекрасна, рече Путин, изразувајќи надеж дека Новата година ќе донесе мир, стабилност и благосостојба.

Би можело да ве интересира

„Гугл“ и „Фејсбук“ повикани на сослушување во руската Дума

ВИДЕО: Милиони луѓе учествуваат во глобалните протести за климата

Алексеј Навални номиниран за наградата „Сахаров“ на Европскиот Парламент

Уапсен сибирски шаман кој тргнал да го истера ѓаволот од Путин

Русија ќе ги вооружи космонаутите за да ги заштити од диви животни

Русија се обидела да го регрутира Сноуден, тврди неговиот адвокат