Пукање во Чикаго за време на прославата на Ноќта на вештерките, меѓу повредените има и деца

Од:

Најмалку 14 лица се повредени во масовно пукање во Чикаго за време на прославата на Ноќта на вештерките, известува Fox News.

Полицијата на прес-конференцијата потврдила дека имало масовно пукање, а меѓу повредените има и три деца, на возраст од најмалку три години. Останатите повредени, според полицијата, се полнолетни.

Началникот на полицијата во Чикаго, Дејвид Браун, изјави дека вооружени напаѓачи отвориле оган врз толпата која стоела на раскрсницата.

Нападот траел само неколку секунди, а напаѓачите по случаен избор пукале во толпата, рече Браун, додавајќи дека засега никој не е уапсен, а мотивот за нападот е нејасен.

Настраданите се пренесени во неколку болници. Браун рече дека некои луѓе се во критична состојба.

Би можело да ве интересира

Шестгодишен ученик во САД застрелал наставник, директорот на училиштето добил отказ

Горан Наумовски

Пукање кај Јариње, експлозии одекнуваат кај Звечани

Горан Наумовски

Пукање пред трговскиот центар во Бразил, загина малолетно девојче

Горан Наумовски

Три лица загинаа откако тинејџер пукал во две училишта во Бразил

Оружен инцидент во Флорида: Еден убиен, а друг е ранет

(ВИДЕО) Полицијата во Истанбул ликвидира сомнителна жена во метрото

Горан Наумовски