Пукање во близина на индонезиска болница во Газа

Од:

Директорот на индонезиската болница во Појасот Газа за Би-Би-Си изјави дека во близина на здравствената установа сè уште може да се слушаат „испрекинати пукотници“, додека во болницата сè уште се сместени 500 пациенти.

Претходно, Министерството за здравство, кое го води Хамас, објави дека во израелски воздушен напад врз болницата загинале 12 лица.

Израел објави дека врз војниците било пукано „од внатре“ во болницата, по што „директно цел бил конкретен извор на непријателски оган“.

Американскиот претседател Џо Бајден навести за неизбежен договор според кој Хамас ќе ги ослободи заложниците од Појасот Газа во замена за пауза во борбите.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: Израел нема друг избор освен да го уништи Хамас

ИДФ: Го убивме командантот на огранокот Џенин на Палестинскиот исламски џихад

Хамас предаде уште 10 израелски заложници

Двајцата руски заложници што ги ослободи Хамас се мајка и ќерка

Израел: Хамас сериски малтретирал киднапирани деца и возрасни

ИДФ: Двајца израелски заложници се предадени на Црвениот крст