Пуџдемон: Ќе се вратам во Шпанија ако бидам избран за пратеник во ЕП

Од:

Поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пуџдемон, кој избега од Шпанија откако во 2017 година се залагаше за отцепување на таа област, рече дека ќе се врати ако биде избран во Европскиот Парламент.

Шпанските власти го сметаат Пуџдемон за бегалец, но тој во денешното интервју за каталонското радио Рац 1 истакна дека доколку стане пратеник во ЕП ќе има имунитет од кривично гонење во европските земји.

Партијата Заедно за Каталонија претходно соопшти дека Пуџдемон ќе биде нејзиниот главен кандидат на изборите за Европскиот парламент, што ќе се одржат на 26 мај.

Би можело да ве интересира

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 26 април

А1он

Санчез: Близу сме до почеток на смирување на ситуацијата во Шпанија

Ана Ололовска

Бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија е помал во однос кон крајот на март

А1он

Шпанија предупреди дека иднината на ЕУ е во опасност поради финансискиот одговор на Ковид-19

Ана Ололовска

Шпански бизнисмен осомничен за кражба на два милиона заштитни маски

Ана Ололовска

Санчез од ЕУ бара нов „Маршалов план“: Сега или никогаш

Ана Ололовска