Пуџдемон: Ќе се вратам во Шпанија ако бидам избран за пратеник во ЕП

Од:

Поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пуџдемон, кој избега од Шпанија откако во 2017 година се залагаше за отцепување на таа област, рече дека ќе се врати ако биде избран во Европскиот Парламент.

Шпанските власти го сметаат Пуџдемон за бегалец, но тој во денешното интервју за каталонското радио Рац 1 истакна дека доколку стане пратеник во ЕП ќе има имунитет од кривично гонење во европските земји.

Партијата Заедно за Каталонија претходно соопшти дека Пуџдемон ќе биде нејзиниот главен кандидат на изборите за Европскиот парламент, што ќе се одржат на 26 мај.

Би можело да ве интересира

ЕП: Влошено владеењето на правото во Унгарија и Полска

Предраг Петровиќ

Втор ден затворен еден од најпрометните аеродроми во Шпанија

Ана Ололовска

Во Шпанија пронајдено безживотното тело на словачкиот конзул во Казахстан

Ана Ололовска

Европскиот парламент го разгледува барањето за одземање на имунитетот на Карлес Пучдемон

Ана Ололовска

Две лица загинаа, осуммина повредени во експлозија во хемиска фабрика во Шпанија

А1он

Европратениците загрижени за правата на граѓаните поради Брегзит

Ана Ололовска