Пучдемон нема да може да биде европратеник

Од:

Каталонскиот сепаратистички лидер Карлес Пучдемон не доби дозвола од Судот на ЕУ да заземе место на европратеник.

Судот во Луксембург отфрли барање на Пучдемон и на поранешниот регионален министер за здравство на Каталонија, Антони Комин да заземат места во Европарламентот.

Одлуката е донесена еден ден пред почетокот на конститутивната сесија на новиот Европарламент во Стразбур. Двајцата каталонски политичари беа избрани за европратеници на изборите во мај. Шпанија против нив издаде потерници за апсење и тие живеат во егзил во Белгија.

Би можело да ве интересира

Орбан повикан на средба во Европскиот парламент, но тој ја испраќа министерката за правда

Ана Ололовска

Европскиот Парламент ги отвора вратите за бездомните лица и ранливите категории граѓани за време на пандемијата

А1он

ЕП нема да заседава во Стразбур до есен поради Ковид-19

Ана Ололовска

Каталонскиот лидер заразен со коронавирус

А1он

Претседателот на ЕП во самоизолација

Ана Ололовска

Пленарната мартовска сесија на ЕП наместо во Стразбур ќе се одржи во Брисел поради коронавирусот

Ана Ололовска