Првпат заврна дожд на Гренланд на надморска височина од 2.600 метри

Од:

Првпат откако се вршат мерења, заврна дожд на еден леден врв на Гренланд, на надморска височина од 2.600 метри, наместо снег, како досега.

Температурите на врвот на Гренланд за време на викендот се искачија над нулата по трет пат за помалку од десет години, јави Си-Ен-Ен. Топлиот воздух донесе силен дожд, кој испорача седум милијарди тони вода на површината на мразот.

Ова беше најпоројните врнежи на ледениот брег на Гренланд од почетокот на мерењата во 1950 година, според американскиот Државен центар за снег и мраз (НСИДЦ), а количината на ледена маса изгубена во неделата е седум пати поголема од дневниот просек за овој период од годината.

Тед Скамбос, виш истражувач, научник од НСИДЦ при Универзитетот во Колорадо, рече дека ова е доказ дека Гренланд забрзано се загрева.

– Ова што се случува не е само топла деценија или две во необична климатска шема. Ова е без преседан, изјави Скамбос за Си-Ен-Ен.

Би можело да ве интересира

Гренланд ги забрани нафтените истражувања

Ана Ололовска

Блинкен потврди дека САД не сакаат да го купат Гренланд

Ана Ололовска

Рекорд: Откриен запис за најниската температура на северната хемисфера

Ана Ололовска

Големо парче мраз се распадна на Гренланд

Ана Ололовска

Рекордно топење на мразот на Гренланд

Ана Ололовска

Граѓани на Гренланд гласаат за отстранување на статуата на дански мисионер, симбол на колонијализмот

Ана Ололовска