Првпат по 70 години во САД ќе биде егзекутирана жена

Од:

Во САД, првпат по 70 години, ќе биде егзекутирана жена, која е осудена на смрт на сојузно ниво, соопшти американското Министерство за правда.

Пресудата ќе биде извршена на 8 декември. Осудената Лиза Монтомери е прогласена за виновна поради свирепото убиство на бремена жена во 2004 година. Егзекуцијата ќе биде извршена со смртоносна инјекција во американската сојузна држава Индијана.

Егзекутиран ќе биде и Брендон Бернард, кој во 1999 година, заедно со соучесници, уби двајца политичари.

Би можело да ве интересира

Осуденик на смрт бара да го стрелаат, било помалку болно од инјекција

Жарко Настоски

Вирџинија ја укинува смртната казна

Ана Ололовска

Казахстан ја укина смртната казна

Врховниот суд во Иран ја потврди смртната казната за новинарот Зам

Бајден ќе работи на укинување на смртната казна во САД

Катерина Павлова-Николовска

ОН: Ирак може да погуби стотици затвореници без да им даде право на фер судење

Жарко Настоски