Прво ланисирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по девет години

Од:

Двајцата космонаути, кои следната среда првпат ќе полетаат со ракетата „Фалкон 9“ на приватната компанија СпејсИкс, пристигнаа вчера во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида.

Тест пилотите на НАСА, Даг Харли и Бен Бенкен е планирано да полетаат в среда кон Меѓународната вселенска станица, во првото лансирање на човек во вселената од територија на САД по речиси од една деценија.

НАСА ја затвори програмата за испраќање луѓе во орбитата со последниот лет на вселенскиот шатл „Атлантис“ во jули 2011 година и досега ги користеше услугите на руската вселенска програма. Двајцата космонаути ќе полетаат од истата платформа од која полета шатлот пред девет години.

Во меѓувреме, програмата на НАСА ја презедоа приватни оператори како СпејсИкс и Боинг. Боинг се очекува да ги лансира своите први космонаути во 2021 година.

Би можело да ве интересира

Американските астронаути со Драгон слетаа во океан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Двајцата астронаути од SpaceX слетуваат на Земјата

А1он

НАСА ќе лансира ровер на Марс

Ана Ололовска

Габа од Чернобил како штит за астронаутите во Вселената

Ана Ололовска

Ученички од Индија открија астероид блиску до Марс

Ана Ололовска

Астероид ќе мине покрај Земјата во август

Ана Ололовска