Прво апсење на полицијата во Хонконг според новиот закон за национална безбедност

Од:

Полицијата во Хонгконг соопшти дека го извршила првото апсење откако стапи во сила новиот закон за национална безбедност, јави ДПА.

Полицијата соопшти дека е уапсен маж кој го држел знамето за независност на Хонгконг, што е прекршување на новото законско решение што е изгласано во Пекинг, а почна да се применува од вчера, додаде германската агенција.

„Ова е прво апсење откако законот влезе во сила“, на Твитер соопшти полицијата на Хонгконг.

На сликата што полицијата ја стави на Твитер се гледа како знамето на кое пишува „независност за Хонгконг“ лежи на тротоарот, а покрај него стои маж.

Тој носи маица на која пишува „Ослободете го Хонгконг“, пренесуваат британските медиуми.

Би можело да ве интересира

Хонг Конг ги одлага изборите поради коронавирусот

А1он

Во Хонг Конг дисквалификувани 12 кандидати на опозицијата

Ана Ололовска

Хонг Конг: Четири лица уапсени поради кривични дела кон новиот закон

Ана Ололовска

Можно е одложување на изборите во Хонг Конг

Ана Ололовска

На Хонгконг му се заканува нов, голем бран на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска

Нови рестриктивни мерки во Хонгконг поради Ковид-19

Ана Ололовска