Првите туристи ќе ја посетат Меѓународната вселенска станица во 2023 година

Од:

Двајца вселенски туристи ќе заминат кон Меѓународната вселенска станица во 2023 година, откако е потпишан договор помеѓу RSC Energia (Русија) и Space Adventures Inc. (САД), се наведува во соопштението од руската компанија.

„RSC Energia и Space Adventures Inc. имаат потпишано договор за спроведување краткорочна експедиција на двајца учесници во вселенски летала во рамките на „Сојуз MС“ во 2023 година до рускиот сегмент на Меѓународната вселенска станица, се наведува во соопштението.

Според договорот, еден од вселенските туристи ќе замине на патувањето во придружба на  професионален астронаут.

„Се предвидува за време на експедицијата, еден од учесниците во вселенскиот лет, заедно со професионален руски астронаут, да излезе во вселената од рускиот сегмент на Меѓународната вселенска станица, се додава во соопштението.

Би можело да ве интересира

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

А1он

Туристите немилосрдни со Охрид, уринираат во парковите и фрлаат ѓубре во езерото

Искра Манојлоска

Во екот на сезоната во Црна Гора има 92 проценти помалку туристи

А1он

ВИДЕО: Англискиот јазик на бугарската министерка за туризам стана хит и потсмев кај јавноста

А1он

ВИДЕО: Колони возила и натаму се упатуваат кон Охрид, градот колабира

Министерството за здравство апелира да се почитуваат донесените протоколи за работата на плажите и базените

А1он