Првите луѓе на Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл на сослушување пред американските конгресмени

Од:

Првите луѓе на најголемите технолошки компании Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл денеска ќе присуствуваат на сослушување пред американските конгресмени, кои ќе се обидат да ја утврдат нивната пазарна моќ.

Четворицата водечки менаџери на овие гиганти ќе одговорат на прашањата на конгресмените преку видео-врска за нивниот бизнис, монопол и нелојална конкуренција.

Така, основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг, ќе мора да се правда поради фактот дека со преземањето на Инстаграм и Ватсап неговиот Фејсбук стана предоминантен во областа на социјалните мрежи.

Шефот на Епл, Тим Кук, ќе мора да разјасни зошто Епл мора да добива од 15 до 30 отсто од секоја продажба на нови апликации за мобилните телефони Ајфон, главниот оперативен директор на Гугл, Сундар Пичаи, да го објасни монополот на неговата компанија во областа на интернет-пребарувањата, а сопственикот на Амазон, Џеф Безос за подрачјето на интернет продажбата.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 20 милиони луѓе го следат „Катар ервејс“ на Фејсбук

Ана Ололовска

Ирска отвори две истраги против Фејсбук

Ана Ололовска

Фејсбук: Рекламите против вакцинацијата ќе бидат отстранети

Ана Ололовска

„Амазон“ соопшти дека речиси 20 илјади негови вработени се заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Гугл инвестира милијарда долари во зделки со медиумски партнери

Ана Ололовска

Фејсбук забрани огласи за изборна измама

Ана Ололовска