Првиот наводно позитивен случај на Ковид-19 во Северна Кореја не е инфициран

Од:

Нема индиции дека бегалецот од Северна Кореја, кој се вратил во таа земја, е заразен со коронавирус, соопштија јужнокорејските здравствени власти.

Претходно, Пјонгјанг соопшти дека момчето кое ги преминало границите на двете соседни земји би можело да биде првиот случај на инфекција со Ковид-19 во Северна Кореја.

Јужнокорејските власти го идентификувале 24-годишното момче, кое одговара на описот и „неодамна се вратило во Северна Кореја“, но не го откриваат неговото име.

– Лицето не е регистрирано ниту како пациент заболен од Ковид-19, ниту како контакт на веќе заразено лице, изјави на прес-конференција јужнокорејскиот претставник на здравствените власти Јун Тае-хо.

Тој додаде дека биле тестирани и две лица кои биле во контакт со бегалецот, но и тие биле негативни.

Севернокорејската државна агенција КЦНА вчера објави дека лицето кое побегнало во Јужна Кореја, но неодамна се вратило во Северна Кореја, е првиот случај на коронавирус во земјата, по што лидерот Ким Џонг-ун веднаш воведе вонредна состојба и го стави во карантин пограничниот град Каесонг.

Би можело да ве интересира

Нови ограничувања во Париз и уште 11 француски градови поради епидемијата

Ана Ололовска

Меркел: Епидемиолошката состојба во Германија е загрижувачка

Ана Ололовска

Истражување: 80 отсто од Британците не се придржуваат кон препораките за самоизолација

Ана Ололовска

Бројот на новозаразени со Ковид-19 во Европа продолжува да расте, во светот близу еден милион жртви

Ана Ололовска

Кина апелира до увозниците да избегнуваат замрзната храна

Ана Ололовска

Бугарија: Само четири од 1000 паралелки се во карантин или 0,01 заразени ученици

Ана Ололовска