Првиот брод кој превезува житарици од Украина, по извршениот увид продолжува да плови кон Либан

Од:

Откако инспекцискиот тим ја заврши проверката на првиот брод за транспорт на жито што напушти украинско пристаниште под воени услови, пловилото е подготвено да помине низ Босфорот и да отпатува до крајната дестинација – Либан, соопшти турското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Министерството соопшти дека инспекцискиот тим ја завршил проверката на бродот „Разони“ кој плови под знамето на Сиера Леоне.

Бродот, кој, според Обединетите нации, носи 26.527 тони пченка, го прегледале инспектори од Украина, Русија, Турција и Обединетите нации.

Извор МИА

Би можело да ве интересира

Украинците објавија воздушна фотографија од местото на масакрот на цивилите

А1он

НАТО и порача на Русија дека не може да победи во нуклеарна војна

А1он

Пет земји-членки на НАТО учествуваат во воената вежба во Унгарија

А1он

Ди Карло: ОН го поддржуваат територијалниот интегритет на Украина

Ана Ололовска

Стано: Референдумите во Русија се ескалација, ќе одговориме на соодветен начин

А1он

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он