Први споменици на жени во Централ парк

Од:

Њујорк Сити одобри подигнување споменици во Централ парк, на кои првпат ќе се наоѓаат остварени жени.

Тоа вчера го изгласа градската комисија, со цел да им се оддаде почит на трите жени – пионери во борбата за човекови права: Сузан Б. Ентони, Елизабет Кејди Стентон и Соџернер Трут.

Во познатиот њујоршки парк моментно се наоѓаат 23 статуи на мажи, кои ја одбележиле американската историја, но досега немало ниту еден споменик посветен на некоја вистинска жена.

Спомениците се очекува да бидат поставени во август следната година, кога се одбележува 100-годишнина од правата на жените во САД да гласаат.

Би можело да ве интересира

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Ана Ололовска

Пет финансиски гиганти во САД купија злато за две милијарди долари

Ана Ололовска

АНАЛИЗА: Демонстрантите кои бараа „правда“ за Флојд станаа хулигани кои ограбуваат продавници и шират насилство

Горјан Грнчаровски

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекување од СЗО

А1он

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Куомо: Градот Њујорк ќе почне да се отвора од 8 јуни

Ана Ололовска